Serata de Crăciun

1486635_571752229545147_224903250_nAflat la cea de-a IX-a ediție, „Serata de Crăciun” este un proiect caritabil desfășurat de Asociația Studenților la Istorie „Dacia” pentru copiii a căror realitate este una lipsită de sprijinul material al familiei. Membrii asociației doresc să îndeplinească măcar câteva dintre visurile copiilor aflați în plasament la Complexul de Servicii Sociale „Sfântul Nicolae”, prin desfășurarea unui program de strângere de fonduri și de produse (alimente, produse școlare, dulciuri, hăinuțe și jucării).

Luni, 9 decembrie 2013, membrii asociației organizează petrecerea de Crăciun al cărei scop va fi tot strângerea de fonduri concretizată printr-o licitație. Vor fi licitate cărți, obiecte de artă, tricouri și cd-uri semnate. Cei prezenți se vor bucura de asemenea de un moment de teatru de improvizație, dar și de muzică live.

Joi, 12 decembrie 2013, la ora 15:00 va fi organizată serbare de Crăciun, plină de colinde și voie bună. Copii se vor bucura de un teatru de păpuși, de un cor și de prezența Moșului, cel care le va oferi cadourile mult așteptate, scopul final al întregii acțiuni.

Pentru a oferi celor mici clipe de bucurie membrii asociației au desfășurat următoarele activități:
1. Donări de sânge (2-6 decembrie). Bonurile de masă oferite de Spitalul Floreasca vor fi donate Complexului de Servicii Sociale „Sfântul Nicolae” pentru achiziționarea de alimente.
2. Împodobirea bradului de Crăciun în incinta Facultății de Istorie (5 decembrie 2013).
3. Împărțirea de prăjituri și băuturi calde (3-11 decembrie 2013), în scopul strângerii de fonduri.
4. Târg de produse handmade.

Persoanele interesate de participare sunt așteptate la sediul ASID (sala 103, et.1, Facultatea de Istorie, Bld. Regina Elisabeta, nr.4-12) între 3-12 decembrie (între orele 10.00 și 14.00).

Nu se mai acceptă comentarii.